Deadline

Items for the bulletin should be sent to the rectory for inclusion. Items are subject to editing for content and space. Deadline for submission is 12:00 P.M. Wednesday prior to the weekend you would like the item to appear.


Liturgical Assignments for March 2019

Count Collection

Sunday, March 3

Tom & Harriet Wibberg

Sunday, March 10

Bonnie & Kristen Hackmann

Sunday, March 17

Rich & Rita Dudenhoeffer

Sunday, March 24

Dee Brandt & Gerri Reynolds

Sunday, March 31

JoAnn Campbell & Janelle Jaegers

Lectors

Sat, March 2

Joan Bish, Arlene Broeker

Sun, March 3

Lisa Grellner, Stephanie Helmig

Wed, March 6, 8am

St. George School

Wed, March 6, 6:30pm

St. George PSR

Sat, March 9

Mary Ruth Kliethermes, Evelyn Niekamp

Sun, March 10

Marilyn Jahnsen, Janelle Jaegers

Sat, March 16

St. George CYO

Sun, March 17

Veronica Hoffman, Joyce Jurd

Sat, March 23

St. George School

Sun, March 24

John Klebba, Edna Kliethermes

Sat, March 30

Judy Robinson, Sharon Sprenger

Sun, March 31

Knights of Columbus

Pray the Rosary

Saturday, March 2

Edna Kliethermes

Sunday, March 3

Janelle Jaegers

Wed, March 6, 8am

Rich & Rita Dudenhoeffer

Wed, Mar 6, 6:30pm

Ronnie & Darlene Tyree

Saturday, March 9

Ann Tillman

Sunday, March 10

Gerri Reynolds

Saturday, March 16

Edna Kliethermes

Sunday, March 17

Pat Brandt

Saturday, March 23

Arlene Broeker

Sunday, March 24

Rich & Rita Dudenhoeffer

Saturday, March 30

Ann Tillman

Sunday, March 31

Knights of Columbus

Gift Bearers

Sat, March 2

Marilyn Jahnsen Family

Sun, March 3

Family of Mass Intention (Fred & Lena Nilges & Family)

Wed, Mar 6, 8am

St. George School

Wed, March 6, 6:30pm

St. George PSR

Sat, March 9

Family of Mass Intention (Stephen Morfeld)

Sun, March 10

Janice Kliethermes

Sat, March 16

St. George CYO

Sun, March 17

Family of Mass Intention (Howard & Pill Sallin)

Sat, March 23

Family of Mass Intention (Mark Voss)

Sun, March 24

Tim & Suann Bower

Sat, March 30

Korey & Monica Wolfe

Sun, March 31

Family of Mass Intention (Art & Beth Verdot)

Ushers

Saturday, March 2

Dale Kliethermes, Rodney Kliethermes, Paul Koenigsfeld, Donnie Linnenbrink Jr

Sunday, March 3

Rich Dudenhoeffer, Ronnie Frank, Dan Gelven, Ethan Grellner

Wed, March 6, 8am

St. George School

Wed, March 6, 6:30pm

Marvin Koerber, Robert Koerber, Adam Maassen, Tom Maassen

Saturday, March 9

Matt Peters, Nathan Peters, Richard Peters, Roy Peters

Sunday, March 10

Kenny Hackmann, Charles Hueste, Bob Jaegers, Kenny Jaegers

Saturday, March 16

St. George CYO

Sunday, March 17

Scott Jaegers, Bob Jurd, Joe Massman, Mike McDaniel

Saturday, March 23

Tom Peters, John Reinkemeyer, Ed Robinson, Ralph Samson

Sunday, March 24

Ronnie Moeller, Steve Morfeld, Chris Muenks, Edgar Muenks

Saturday, March 30

George Scheulen, Bruce Sprenger, Roger Stamp, Mike Thomas

Sunday, March 31

Knights of Columbus

Communion Ministers

Saturday, March 2

John & Debra Oliveras, Dana Peters, John Reinkemeyer, Judy Robinson, Ralph Samson, Sharon Sprenger

Sunday, March 3

Bill & Laura Adams, Janelle Jaegers, Kathy Kendrick, Darlene Tyree, Nick Schmitz, Liz Reinkemeyer

Wed, March 6, 8am

St. George School

Wed, Mar 6, 6:30pm

Pam Thomas, Melissa Massman, Nathan Veltrop, Melanie Wilson, Molly Maassen, Jerry & Debbie Backes

Saturday, March 9

Arlene Broeker, Don & Christy Brandt

Sunday, March 10

Jane Theissen, Teri Valdes, Tammy Wagner

Saturday, March 16

Sr. Linda Brandt, Corliss & Darryl Griffin

Sunday, March 17

Brenda Winkelman, Lisa Grellner, Ashley Schmitz

Saturday, March 23

St. George School

Sunday, March 24

Pat Brandt, Rich Dudenhoeffer, Marilyn Jahnsen

Saturday, March 30

Debra Deeken, Joan Bish, Kelly McReynolds

Sunday, March 31

Knights of Columbus

Servers

Saturday, March 2

Sierra Pollard, Curtis Deeken, Lizzie Wingrath

Sunday, March 3

Jack Klebba, Karoline Klebba, Ramsie Tschappler

Wed, March 6, 8am

St. George School

Wed, March 6, 6:30pm

Stuart Massman, Cole Franken, Peter Brandt, Cody Leivian

Saturday, March 9

Makenna Dunlap, Kylie Peters, Joseph Brandt

Sunday, March 10

Tanner Hackmann, Austin Dudenhoeffer, Evan Grellner

Saturday, March 16

Sarah Voss, Shelbie Robinson, Fayth Davis

Sunday, March 17

Hank Klouzek, Trey Rice, Mac Klouzek

Saturday, March 23

Kaitlyn Gyorkos, John Brandt, Leo Brandt

Sunday, March 24

Landen Bennett, Grace Wagner, Tony Peters

Saturday, March 30

Adisen Dudenhoeffer, Seth Wolfe, Lauren Jacquin

Sunday, March 31

Knights of Columbus